کارنی: جز راه‌حل سیاسی راهی برای ‌حل مناقشه افغانستان وجود ندارد

خبرگزاری فارس: در پی اقدام طالبان افغانستان در تعلیق مذاکرات صلح با واشنگتن، کاخ سفید روز گذشته از ادامه تعهد آمریکا در روند صلح در افغانستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: کارنی: جز راه‌حل سیاسی راهی برای ‌حل مناقشه افغانستان وجود ندارد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری شینهوا، "جی کارنی" سخنگوی کاخ سفید روز گذشته در اظهاراتی اعلام کرد: «علیرغم تصمیم طالبان برای تعلیق مذاکرات با واشنگتن، آمریکا از روند َآشتی در افغانستان حمایت می‌کند و به تعهد خود در این خصوص پایبند است.»

وی افزود: «جز راه‌حل سیاسی، هیچ راه‌حلی برای مناقشه افغانستان وجود ندارد.»

بر اساس این گزارش، طالبان افغانستان روز گذشته از تعلیق مذاکرات مقدماتی صلح با آمریکا خبر داده و اعلام کردند که مذاکرات صلح با آمریکا در قطر را به ‌دلیل "روشن نبودن" موضع آمریکا، به حالت تعلیق درآورده‌اند.

در اطلاعیه منتشره از سوی طالبان آمده است این مذاکرات تا زمانی که آمریکا موضع مشخص و واضحی را در پیش نگیرد،‌ از سر گرفته نخواهد شد.

طالبان ۱۳ دی‌ماه گذشته از راه‌اندازی دفتر سیاسی خود در قطر خبر دادند که در تفاهم با آمریکا و قطر ایجاد شده است. دولت افغانستان نیز موافقت خود را با گشایش این دفتر اعلام کرد.

گروه طالبان در اطلاعیه تازه خود گفته است: "آمریکایی‌ها در مورد این دفتر و تبادل اسیران توافق کرده بود اما جناح مقابل با گذشت زمان به وعده‌های خود عمل نکرد و آن‌ها تبلیغات راه انداختند که گویا با طالبان در مورد مشکلات عمومی افغانستان مذاکراتی را آغاز کرده‌اند. حامد کرزی،‌ نیز بدون هیچ سندی اعلام کرد که حکومت افغانستان و آمریکا مذاکرات مشترک را شروع کرده‌اند."

"حامد کرزی" رئیس‌جمهور افغانستان روز گذشته از نظامیان خارجی مستقر در افغانستان خواست از روستاهای این کشور خارج شوند و مسئولیت‌های امنیتی را طبق جدول زمانی از پیش تعیین شده به نیروهای امنیتی افغان واگذار کنند.

کرزی در دیدار با "لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که دولت‌های افغانستان و آمریکا باید به کمک هم اقدام به انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به نیروهای افغان تا سال ۲۰۱۳ میلادی کنند و تأکید کرد که دولت افغانستان آماده عهده‌دار شدن مسئولیت‌های امنیتی است.

انتهای پیام/ر.ص