روسیه خواستار حمایت شورای امنیت از ماموریت عنان در سوریه شد

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه روسیه با انتقاد از مخالفان دمشق که پیشاپیش ماموریت کوفی عنان در سوریه را شکست‌خورده دانستند، از شورای امنیت خواست از وی حمایت کنند.

خبرگزاری فارس: روسیه خواستار حمایت شورای امنیت از ماموریت عنان در سوریه شد

به گزارش فارس، سرگی لاوروف امروز با اشاره به ماموریت کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، از اعضای شورای امنیت خواست تا از تلاش‌های وی حمایت کنند.

سرگی لاوروف در کنفرانسی خبری با همتای صرب خود امروز اعلام کرد: امیدواریم تلاش‌های کوفی عنان از حمایت همه اعضای شورای امنیت برخوردار شود. بدین معنا که فقط روسیه چین نیستند که باید به دمشق پیام‌هایی برای همکاری بدهند بلکه طرف‌های دیگر نیز هستند که باید از مخالفان دمشق بخواهند که اوضاع را تشدید نکنند و با کوفی عنان همکاری کنند.

وی اعلام کرد که پیش‌بینی می‌کند که عنان امروز گزارش اولیه خود را درباره سوریه به شورای امنیت ارائه کند.

وزیر خارجه روسیه از موضع مخالفان سوریه بخصوص برهان غلیون رئیس شورای مخالفان سوریه موسوم به شورای ملی سوریه که پیشاپیش ماموریت عنان را شکست خورده دانستند، ابراز تعجب کرد و این مواضع را مواضعی غیرمسئولانه دانست.

در همین خصوص، روزنامه النهار لبنان روز گذشته اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه که از دمشق خواسته بود سرکوب گروهک‌های مسلح فعال در این کشور را متوقف کند سه شرط تعیین کرده است:

1- تعهد گروهک‌های مسلح به توقف حملات.

۲- تعهد کشورهای همسایه سوریه به توقف قاچاق سلاح و وارد کردن عوامل [خود به سوریه].

۳- تعهد کشورها حامی مالی مخالفان به توقف حمایت مالی.

این روزنامه لبنانی ادعا کرد که اسد اعلام کرده است که با رعایت این سه شرط درگیری‌ها را متوقف خواهد کرد.

انتهای پیام/.++