برای راحتی بیشتر پالایشگاه‌ها در مبادلات ارزی
هند پرداخت پول نفت ایران را از مالیات معاف کرد

خبرگزاری فارس: دولت هند اعلام کرد پرداخت پول نفت وارداتی از ایران با روپیه را از مالیات معاف کرده است.

خبرگزاری فارس: هند پرداخت پول نفت ایران را از مالیات معاف کرد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز اقدام جدید دولت هند در معاف کردن مالیات پول واردات نفت از ایران به پالایشگاههای هندی این اجازه را خواهد داد تا راحتی بیشتری به مبادلات ارزی و تجاری با ایران ادامه دهند. بانک مرکزی هند دسامبر 2010 میلادی انجام هر گونه مبادله ارزی با ایران را در چارچوب مکانیسم اتحادیه پایاپای پولی آسیا ممنوع کرد و از آن پس شرکتهای هندی برای پرداخت پول نفت وارداتی از ایران با چالشهای زیادی روبرو شدند.

ایران و هند به تازگی توافق کردند تا تهران  45 درصد پول نفت صادراتی خود را با روپیه دریافت کند. بر این اساس دولت هند اعلام کرد این تصمیم بر اساس منافع ملی این کشور اتخاذ شده است و رسما از ابتدای آوریل اجرایی خواهد شد.

ایران قصد دارد روپیه دریافتی از هند را برای پرداخت پول کالاهای وارداتی از این کشور هزینه کند. شرکتهای پالایشگاهی هند نیز پیش از این به علت دریافت مالیات از سوی دهلی نو تمایلی برای پرداخت پول نفت ایران با روپیه نداشتند.

هند هر سال 12 درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند و ارزش واردات نفت این کشور از ایران هر سال به بیش از 11 میلیارد دلار می رسد. ایران دومین تامین کننده بزرگ نفت هند پس از عربستان به شمار می رود. آمریکا فشار سیاسی و اقتصادی زیادی را بر هند وارد می کند تا واردات نفت از ایران را کاهش دهد.

انتهای پیام/م