عشق‌آباد میزبان جشن مشترک نوروزی ایران و ترکمنستان

خبرگزاری فارس: سفیر ایران در ترکمنستان با بیان ریشه ملی-اسلامی نوروز، آن را پیام آور صداقت، کرامت،انسانیت، دوستی، محبت و رفاقت بین ملت‌ها دانست.

خبرگزاری فارس: عشق‌آباد میزبان جشن مشترک نوروزی ایران و ترکمنستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، "سیدمحمدموسی هاشمی گلپایگانی" سفیر ایران در عشق‏آباد در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت نوروز باستانی برگزار شد، ضمن تبریک صمیمانه به مناسبت عید نوروز به ملت و دولت محترم ترکمنستان تصریح کرد که این روز بزرگ و باستانی که ریشه در هزار سال تمدن ملی -اسلامی دارد، باعث شده‏ که ما امروز اینجا دور هم جمع شده و این جشن را گرامی بداریم.

در این محفل که حدود 800 نفر از اقشار مختلف مردم ترکمنستان و علاقمندان حضور داشتند، سفیر ایران خاطرنشان کرد که بسیاری از وقایع تاریخی و تحولات مهم تاریخی و باستانی در مسیر تاریخ از یاد رفته و به فراموشی سپرده شده‏است، اما نوروز قریب به هزاران سال است که ماندگار مانده است.

گلپایگانی با بیان این که بهترین سنت های انسانی و مردمی در نوررز تجلی یافته است، تصریح کرد که نوروز پیام آور صداقت، کرامت،انسانیت، دوستی، محبت و رفاقت است.

"سیدرضا میرمحمدی"، سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت ایران در عشق‏آباد نیز در این مراسم با اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی بین ملت بزرگ و شریف ایران و ترکمنستان، تصریح کرد که عید نوروز با توجه به اینکه یکی از وجوه مشترک کشورهای منطقه است، عامل مهمی در گسترش روابط و همکاری‏های فرهنگی و هنری بین ملت ایران و ترکمنستان است.

این مراسم که در محل سالن نمایشگاه دائمی مرکز تجاری ایران خودرو در عشق‏آباد، در حالی که علاوه بر هفت سین بزرگ با تابلو و پارچه نوشته هایی به زبان فارسی و ترکمنی در مورد عید نوروزی تزئین شده بود، برگزار شد، با صوت دلنشین قرآن کریم آغاز  و با قرائت شعر نوروزی، اجرای موسیقی توسط هنرمندان محلی، پذیرایی و صرف شام به پایان رسید.

در ترکمنستان پس از استقلال 21 و 22 مارس (اول و دوم فروردین) تعطیل رسمی اعلام شده و مردم این کشور نیز با اجرای برنامه های مختلف و متنوع، عید نوروز را به صورت گسترده جشن می گیرند.

 

نوروز امسال نیز این مراسم با قرائت پیام تبریک " قربان قلی بردی محمداف" رئیس جمهور این کشور شروع و با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در عشق‏آباد و مراکز استانها و شهرستان های ترکمنستان گرامی داشته شد.

رسانه‏های ترکمنستان در این روزها به استقبال عید نوروز رفته و برنامه‌های شاد و هنری پخش می‌کنند و محتوای موسیقی ترکمن‌ها در این ایام، اشعار خوانندگان ترکمنی درباره رویش مجدد گیاهان، زنده شدن طبیعت و گل و گیاه است.

انتهای پیام/.