وزیر نفت:
ایران سال ۹۴ بزرگترین صادرکننده فرآورده‌های نفتی منطقه می‌شود

خبرگزاری فارس: وزیر نفت با بیان اینکه سال ۹۴ بزرگترین صادرکننده فرآورده‌های نفتی در منطقه می شویم، گفت: اگر روند واردات بنزین همچنان ادامه می‌یافت، امروز 35 میلیارد دلار باید برای آن هزینه می‌کردیم.

خبرگزاری فارس: ایران سال ۹۴ بزرگترین صادرکننده فرآورده‌های نفتی منطقه می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، رستم قاسمی در مراسم بهره‌برداری رسمی از طرح‌های بهینه سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهید تندگویان تهران اقدامات صورت گرفته در صنعت نفت را مورد اشاره قرار داد و گفت: اقدامات مهم صورت گرفته در شرکت نفت برای قطع وابستگی و مقابله با تحریم‌هاست و در حال حاضر در وضع خوبی قرار داریم.

وزیر نفت با اشاره به تلاش متخصصان ایرانی برای طراحی و تجاری سازی تجهیزات صنعت نفت، بیان داشت: با توجه به اینکه برخی از تجهیزات صنعت نفت در گذشته وارد می‌شد در حال حاضر با تلاش گسترده و همکاری واحدهای دانشگاهی و پژوهشی و نیروهای متعهد، بسیاری از تجهیزات مورد نیاز را طراحی، تجاری سازی و آماده تولید کرده‌ایم و در آینده نزدیک به صادرکنندگان این تجهیزات می‌پیوندیم.

وی در ادامه با اشاره به اولویت‌های مهم صنعت نفت عنوان کرد: تبدیل محصول، ارتقا کیفیت محصولات و تولید محصولات جدید از اولویت‌های مهم صنعت نفت و پالایش است.

قاسمی با تاکید بر تبدیل مواد خام و ایجاد ارزش افزوده تا سال 94 ابراز داشت: تا سال 94 یک میلیون بشکه نفت خام به ارزش افزوده اضافه می‌شود و ما بزرگ‌ترین صادر کننده فرآورده در منطقه می‌شویم.

وزیر نفت با بیان اینکه تا چند سال پیش وارد کننده فرآورده‌های نفتی بودیم اما امروز صادر کننده این محصولات هستیم، گفت: اگر روند واردات بنزین همچنان ادامه می‌یافت، امروز 35 میلیارد دلار باید برای آن هزینه می‌کردیم در حالی که امروز علاوه بر بنزین، جزو صادر کنندگان ‌در نفت گاز، ‌نفت کوره، نفت سفید و سوخت هواپیما شده‌ایم.

این گزارش حاکی است، صبح امروز با حضور رئیس جمهور طرح‌های بهینه‌سازی فرایند و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهید تندگویان تهران به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.