به همت مرکز اصفهان‌‌شناسی
همایش «هزینه‌ها و دستاوردهای اصفهان در دوره تیموری» برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: معاون مرکز اصفهان‌شناسی و خانه فرهنگ ملل از برگزاری همایش «هزینه‌ها و دستاوردهای سیاسی فرهنگی اصفهان در دوره تیموری» در کتابخانه‌ مرکزی اصفهان خبر داد.

خبرگزاری فارس: همایش «هزینه‌ها و دستاوردهای اصفهان در دوره تیموری» برگزار می‌شود

علیرضا مساح در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان، اظهار کرد: تیمور در حمله خود به ایران در اصفهان فجایع زیادی می‌آفریند و از سرهای کشته‌شدگان در اصفهان کله مناره می‌سازد که تا چند صد سال بعد نیز وجود داشته است.

وی افزود: جانشینان تیمور در دورها‌ی بعد بر سر اصفهان در رقابت بودند که از جمله آنها میرزا اسکندر و شاهرخ تیموری( همسر گوهرشاد آغا) است که شاهرخ بر اسکندر پیروز شد.

معاون مرکز اصفهان‌شناسی تاکید کرد: این مرکز با برگزاری این همایش که از سلسله جلسات اصفهان شناسی محسوب می‌شود قصد دارد هزینه‌هایی که مردم اصفهان که در دوره تیموریان پرداختند را نشان دهد که تنها هزینه‌های مالی را شامل نمی‌شود بلکه خسارت‌های سیاسی و فرهنگی را نیز در برمی‌گیرد.

وی ادامه داد: در این دوره شخصیت‌های مهمی حضور داشتند که از جمله آنها فردی به نام سید علاء‌الدین محمد معروف به شاه شاهان بوده که اکنون بقعه او معروف به شهشان در خیابان ابن سینا قرار دارد.

مساح تاکید کرد: این فرد که به احتمال قوی از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) است از بزرگان شیعه بوده است که احترام فوق‌العاده‌ای میان مردم داشته و مردم در موارد گوناگون به وی مراجعه می‌کردند، اما نزاع دو شاهزاده تیموری و تسلط شاهرخ به اصفهان موجب خشم وی و کشته شدن این مرد بزرگ می‌شود.

وی اضافه کرد: کشته‌ شدن افرادی مانند این سید جلیل‌القدر از جمله بزرگ‌ترین هزینه‌های فرهنگی اصفهان در عصر تیموری بوده است و در کنار این هزینه‌های فرهنگی سیاسی و اجتماعی می‌توان گفت این دوره نتیجه‌ای برای اصفهان در بر نداشته است که قصد داریم این نتایج را به صورت علمی در این همایش تبیین کنیم.

به گزارش فارس، سخنران همایش «هزینه‌ها و دستاوردهای سیاسی فرهنگی اصفهان در دوره تیموری» ابوالحسن فیاض انوش از اعضای هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان است و این همایش در روز پنج‌شنبه 30 شهریور ماه از ساعت 18 در محل کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ح20